Хвороби очей
Хвороби очей
Хвороб очей існує багато. Вони можуть бути як вродженими або зумовленими спадковістю, так і набутими внаслідок тих чи інших чинників. У кожної людини захворювання очей можуть мати різні прояви в залежності від індивідуальних особливостей організму, і встановити грамотний діагноз може лише фахівець. У цій статті ми коротко розповімо про деякі найбільш поширені очні хвороби, які вимагають негайного звернення до лікаря.
Захворювання очей
Хвороби очей люди вивчають з давніх-давен, оскільки поганий зір завжди створює дискомфорт і заважає вести повноцінний спосіб життя. Адже саме завдяки очам ми сприймаємо більшу частину інформації про навколишній світ. Захворювання очей часто стають причиною поганого самопочуття, причому не тільки фізичного, а й психологічного, викликаючи комплекс неповноцінності. Очні хвороби можуть бути самостійною проблемою або наслідком інших недуг організму. Проте до лікування очей треба ставитися відповідально, звертатися до кваліфікованих лікарів.
Сучасна офтальмологія зробила величезний прорив у способах діагностики та лікування багатьох хвороб, які раніше могли стати серйозним вироком і навіть призвести до сліпоти. За статистикою, на нашій планеті значна частина людей має ті чи інші проблеми із зором, причому проявлятися вони можуть як у дорослих, так і у маленьких дітей. Часто негаразди з зором пов'язані з порушеннями рефракції, як-от короткозорість, далекозорість, астигматизм. Ці захворювання наразі добре коригуються різними методиками. Поряд з традиційними окулярами і більш сучасним варіантом – контактними лінзами – нові можливості для людей відкрилися з винаходом лазерної корекції зору. Ця процедура дозволяє повернути зір до ста і більше відсотків, що створює для людини нову якість життя. Лазерна корекція проводиться амбулаторно, швидко та безболісно, не впливає на звичний ритм життя. Якщо ви зробите її, можна забути про проблеми й постійне фінансове навантаження, що пов'язане з необхідністю купувати окуляри, лінзи для корекції зору, аксесуари для них та витратні матеріали. Корекція зору, ціна якої окупається за півтора-два роки в порівнянні з одноденними м'якими контактними лінзами. Лазерна корекція зору загальновизнана сьогодні найпростішим і найбезпечнішим способом відновити зір.
Катаракта
Катаракта вважається однією з найпоширеніших очних патологій, що рано чи пізно наздоганяє кожного.
Чому? Та тому, що процеси старіння, які відбуваються в будь-якому організмі, тягнуть за собою цілу низку змін, зокрема, в органах зору. Речовина кришталика – природної лінзи ока – поступово густіє, перетворюючись з рідкої субстанції на тверду. У підсумку, з часом кришталик ока перестає функціонувати й пропускати світло, так і утворюється хвороба катаракта. Цей процес є характерним для вікової катаракти – різновиду патології, що зустрічається найчастіше. Однак існують й інші види цієї хвороби: катаракта, яка викликана деякими системними захворюваннями (порушення обміну речовин, гіпотиреоз, діабет), вроджена, променева (часто професійна), токсична, травматична катаракта. Однак боятися катаракти не варто – сьогодні вона повністю виліковна, а «золотим стандартом» лікування катаракти у всьому світі вважається факоемульсифікація катаракти. Цей щадний метод дозволяє за допомогою ультразвуку замінити затверділий кришталик на новий – штучний, який поверне людині нормальний зір. Фахівці підкреслюють, що найважливіше в лікуванні катаракти – профілактика: раннє виявлення хвороби і своєчасна операція призводять до найбільш ефективного результату і швидкого відновлення зору. Тому найкраще за все вчасно починати лікування катаракти Ціна такої відстрочки може обернутися лише погіршенням стану здоров'я.
Глаукома
Глаукома небезпечна, перш за все, своїм прихованим перебігом: людина може навіть не підозрювати в себе такої серйозної недуги.
Ця хвороба викликана порушенням відтоку внутрішньоочної рідини, внаслідок чого підвищується внутрішньоочний тиск (ВОТ). Підступність глаукоми полягає в тому, що вона часто триває безсимптомно, і якщо не розпізнати її вчасно, зір може дуже погіршитися аж до незворотної сліпоти. Підвищений очний тиск, ознаками якого, зокрема, іноді бувають біль і «розпирання» очного яблука, може виникати також при мігрені, неврологічних, простудних і запальних захворюваннях. Визначити причину цього явища може лише фахівець, особливо якщо мова йде про глаукому та її лікування. І хоча повністю позбутися глаукоми нереально, бо хвороба переходить в хронічну форму, своєчасне, правильне та систематичне лікування дозволить зберегти гарний зір. Залежно від механізму підвищення ВОТ, розрізняють закрито- й відкритокутову глаукому. Саме від цієї клінічної форми захворювання залежить метод лікування, який запропонує лікар. Сьогодні при лікуванні глаукоми використовуються медикаментозне, лазерне або хірургічне лікування – операція глаукоми, яка проводиться, якщо перші два методи не допомагають. Взагалі ж кожен з методів має свої показання, що ґрунтуються на аналізах і діагностиці конкретного пацієнта. Вибрати найбільш відповідний варіант лікування може тільки офтальмолог, регулярні профілактичні огляди у якого також допоможуть знизити ризики виникнення і звести до мінімуму наслідки глаукоми.
Кератоконус
Кератоконус – хвороба, яка рідко призводить до повної втрати зору, але може істотно його погіршити.
Зазвичай під цим визначенням розуміють дегенеративне очне захворювання, що має незапальний характер. Поступово воно переходить в хронічну стадію і призводить до витончення рогівки зі зміною її форми зі сферичної, як має бути в нормі, на конусоподібну – звідки й назва недуги. Сьогодні лікування кератоконуса є ефективним завдяки появі сучасних методів терапії, як-от крос-лінкінг рогівки та контактна корекція (використання жорстких або м'яких контактних лінз). У разі значного прогресування кератоконуса результативним лікуванням буде хірургічне втручання.
Відшарування сітківки
Одним з найбільш важких, небезпечних і складних офтальмологічних захворювань є відшарування сітківки. Цей стан вимагає негайного оперативного втручання в лікування очей. В іншому випадку він може спровокувати розвиток таких серйозних хвороб, як катаракта, увеїт (хронічне запалення) і навіть повна втрату зору.
У здоровому оці сітківка й судинна оболонка щільно прилягають одна до одної. Внаслідок низки причин (травми, внутрішньоочні пухлини, діабетична ретинопатія, короткозорість) може відбутися відшарування сітківки, іншими словами, відділення сітківки від судинної оболонки. Це відбувається через натяг або розриви, порушення живлення та дистрофії сітківки. Наслідком процесів руйнування тканин сітківки є значне погіршення зору. Якщо уражається центральна ділянка сітківки – макула – порушується центральний зір. Цей стан називається макулодистрофією і частіше за все пов'язаний з віковими змінами, тому зустрічається здебільшого у людей похилого віку. Незважаючи на загрози зору та здоров'ю організму в цілому, які несе відшарування сітківки, потрібно розуміти, що боротися з цим можна. Сучасні методи лікування дають можливість зберегти зір за умови своєчасно проведеного хірургічного втручання (вітректомія). Пам'ятайте, що в цій ситуації альтернативи операції немає й бути не може, а позитивний прогноз результату лікування визначається тим, наскільки швидко ви звернулися до офтальмолога. Кваліфікована допомога досвідченого хірурга та грамотно проведене лікування допоможуть вам зберегти здоров'я очей.