Глаукома
Глаукома
Будь-яка хвороба очей несе в собі певні ризики для зору. Однак є захворювання, які відрізняються особливою підступністю протікання та непередбачуваністю наслідків. Одне з них – глаукома, яка без адекватного та своєчасного лікування часто призводить до інвалідності й повної втрати зору.
Що таке глаукома
На сьогодні, за даними статистики, в світі налічується понад сімдесят мільйонів людей, які хворіють на глаукому, і ця недуга є однією з головних причин сліпоти громадян навіть у високорозвинених країнах. Це пов'язано з тим, що найчастіше глаукома протікає приховано, жодним чином не проявляє себе, а людина дізнається про неї, коли процес незворотний. Щоб уникнути цього, потрібно якомога раніше діагностувати глаукому і почати лікування. Зробити це зможе тільки лікар. Ризик розвитку цього захворювання різко зростає у людей після сорока років: саме з цього віку вкрай важливо регулярно відвідувати офтальмолога.
Глаукома характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску, може протікати безсимптомно або проявлятися певним чином.
Так, серед симптомів глаукоми можна виділити:
- сльозотечу;
- «райдужні» коло навколо джерел світла (під час погляду на них);
- «мушки» перед очима;
- відчуття різі та тяжкості в очах;
- почервоніння;
- погіршення сутінкового зору й періоди його затуманення;
- головні болі.
Незважаючи на те, що глаукому повністю вилікувати неможливо, сучасна медицина може надати лікування, яке допоможе зберегти якість життя з високим зором. Вибір методу лікування є індивідуальним і залежить від багатьох чинників. Так, класифікують глаукому за різними ознаками, однак для вибору методу лікування визначальною є її клінічна форма. Їх існує дві – відкритокутова глаукома (зустрічається частіше, близько 90% випадків) і закритокутова глаукома. Розрізняються вони механізмом підвищення внутрішньоочного тиску. Визначити, яка форма у конкретного пацієнта, лікар може відразу ж після огляду передньої камери ока. Ця діагностика буде одним з основних моментів для подальшого лікування глаукоми.
Медикаментозне лікування глаукоми
Після проведення обстеження офтальмолог поставить діагноз, оцінить стан пацієнта, визначить стадію хвороби і, в залежності від цього, визначить подальші дії. Медикаментозне лікування глаукоми є консервативним методом і спрямоване на те, щоб зменшити внутрішньоочний тиск. У цьому разі лікар призначить пацієнтові з глаукомою краплі й надасть рекомендації щодо їх використання. Треба бути готовим до того, що капати краплі доведеться постійно, протягом усього подальшого життя. При глаукомі лікування має проходити правильно, строго за режимом і під контролем лікаря.
Лазерне лікування глаукоми
Якщо медикаментозна терапія не дає потрібного результату, офтальмолог може призначити лазерне лікування глаукоми. Ці методи відомі досить давно і добре зарекомендували себе у всьому світі. При глаукомі лікування лазером дає можливість поліпшити відтік очної рідини як природними шляхами (трабекулопластика), так і штучно створеними (іридектомія, гоніотомія). Сучасні технології та обладнання дозволяють проводити лазерну операцію при глаукомі амбулаторно, швидко і практично безболісно. Ціна лазерного лікування глаукоми вказана в розділі «Вартість».
Хирургічне лікування глаукоми
Бувають ситуації, коли належного ефекту при глаукомі ока не дають ні консервативні (медикаментозні), ні лазерні методи. В такому разі лікар, швидше за все, призначить хірургічну операцію при глаукомі (ціна). У сучасній офтальмології хірургічне втручання при лікуванні глаукоми переважно проводиться без перфорації очного яблука. Ця операція – непроникаюча глибока склеректомія – має на меті створення штучних шляхів відтоку внутрішньоочної рідини, завдяки чому внутрішньоочний тиск знижується. Останнім часом в хірургії глаукоми, операція проводиться з використанням різних інноваційних розробок і ноу-хау, як-от клапан EX-PRESS. Він виготовлений зі спеціальної високоякісної медичної сталі і являє собою пристрій для фільтрації внутрішньоочної рідини. Клапан EX-PRESS рекомендують використовувати, якщо медикаментозне лікування виявилося неефективним. Також він застосовується у випадках неоваскулярної, посттравматичної, постувеальної і раніше прооперованої глаукоми.
При глаукомі лікування хірургічним шляхом сьогодні широко поширене і добре зарекомендувало себе завдяки малоінвазивним методам, передбачуваному результату, мінімізації післяопераційних ускладнень. Тому боятися хірургічного втручання і відтягувати операцію не варто – при глаукомі важливо не втратити час. Починати ж профілактику і щорічно відвідувати офтальмолога, щоб виміряти внутрішньоочний тиск, потрібно з 40-ка років. Якщо ж відомі факти, що хтось із близьких родичів страждав на глаукому, починати це робити треба ще раніше. Адже ця недуга – саме той випадок, коли перестраховка не лише не завадить, а й допоможе зберегти зір, що необхідний для доброї якості життя.