Лікування сітківки ока
Лікування сітківки ока
Людське око – складна оптична система, для нормальної роботи якої необхідне правильне функціонування кожного елемента. Однією з найбільш важливих і відповідальних за центральний і периферичний зір структур є сітківка ока – внутрішня багатошарова (10 шарів) оболонка очного яблука. Вона являє собою тканину, що складається з нервових клітин, кровоносних судин, а також клітин, що забезпечують їх функціонування й обмінні процеси. У структурі сітківки ока розташовуються спеціальні рецептори, які перетворюють промені світла, що потрапляють на сітківку, в електричний імпульс. Він, у свою чергу, передається зоровим нервом в мозок, унаслідок чого людина отримує зображення, просто кажучи, бачить. Тому будь-яке порушення або пошкодження структури сітківки ока призводить до погіршення якості зору, іноді аж до його втрати. Таким чином, ставитися до захворювань, які вражають сітківку, треба дуже серйозно. Особливо якщо врахувати, що зазвичай такі патології розвиваються безболісно (внутрішня оболонка очного яблука не має больових рецепторів), і головним симптомом є погіршення зору. Щоб не сплутати патологію сітківки з міопією (короткозорістю) або іншими хворобами, за будь-якого зниження гостроти зору необхідно відвідати окуліста. Насторожити також мають такі симптоми, як зміна поля зору (випадання деяких ділянок з поля зору, його звуження), погіршення сутінкового зору, поява «іскор», «спалахів» або чорних плям перед очима, дезорієнтація в просторі.
Лазерне лікування сітківки
Існує велика кількість захворювань сітківки ока, які можуть бути викликані травмами, загальними та системними хворобами організму, запальними процесами в оці або в організмі в цілому, стресовими ситуаціями й іншими причинами.
Сюди відносять: відшарування сітківки, діабетичну ретинопатію, ретиніт, периферичні дистрофії сітківки, тромбоз центральної вени сітківки, артеріальні оклюзії сітківки та багато інших патологій. Якщо людині поставлений діагноз, який свідчить про захворювання сітківки, необхідно без зволікання приступати до лікування відповідно до рекомендацій лікаря. Від цього залежатиме прогноз і результат лікування, а також якість зору і подальшого життя пацієнтів.
Залежно від захворювання, стадії його розвитку, загального стану пацієнта під час лікування хвороб сітківки використовуються різні методи лікування (медикаментозні, хірургічні). Провідне місце тут займає лазерне лікування сітківки ока, що виконується на сучасному технологічному обладнанні. Новітні методики та високоточний вплив лазерів останніх поколінь (завдяки когерентності та монохромності) на пошкоджену ділянку дозволяє зробити лікування максимально ефективним і безпечним для пацієнта. Іноді лазерне лікування сітківки через схожі назви плутають з лазерною корекцією зору. Однак слід розуміти, що це не одне й те саме, а зовсім різні методи, які застосовуються при абсолютно різних патологіях зору.
Однією з процедур, яка практикується найчастіше і добре зарекомендувала себе, є лазерне зміцнення сітківки. Вона дозволяє вилікувати не тільки існуючу патологію сітківки, а й запобігти важким наслідкам, зокрема втраті зору. Саме це оперативне втручання, яке називається лазерна коагуляція сітківки, визнано сьогодні одним з найефективніших для лікування патологій сітківки. Ця операція проводиться строго за певними показниками з використанням новітнього обладнання, сприяє збереженню зору, запобігає відшаруванню сітківки, покращує кровотік. Мета лазерного лікування сітківки – створення міцнішого зв'язку між сітчастої та судинної оболонками ока, розмежування та фіксація ділянок, де вже виникли відшарування, профілактика відшарування сітківки. Серед найбільш актуальних лазерних операцій – коагуляція при діабетичній ретинопатії та макулопатіі, лазерна фотокоагуляція при тромбозах вен сітківки, фокальна й відмежувальна лазеркоагуляція, лазерне лікування вторинної катаракти.
Важливо пам'ятати, що оскільки лазерне лікування часто проводиться при патологіях, які виникають на тлі загальних захворювань, перед проведенням лазерних операцій необхідна консультація не лише офтальмолога, а й профільних фахівців (ендокринолога, кардіолога і терапевта).
Завдяки ефективності лікування та профілактиці патологій очного дна лазерне лікування сітківки має переважно позитивні відгуки від людей, які зробили цю операцію. Крім того, така операція безкровна і практично безболісна, проводиться під місцевою крапельною анестезією. Пацієнт в цей час сидить за приладом – щілинною лампою. Триває процедура недовго, зазвичай від п'яти до п'ятнадцяти хвилин. Після лазерної хірургії пацієнти, найчастіше, вже наступного дня можуть повернутися до повсякденної діяльності. Під час реабілітаційного періоду потрібно спостерігатися у свого лікаря та неухильно дотримуватися всіх його рекомендацій.