Міопія очей
Міопія очей
Міопія
Термін «міопія» знайомий не всім, проте, що таке короткозорість зрозуміло кожному. Насправді це одне й те саме поняття: назва «міопія» (або короткозорість) походить від грецьких слів «myo» – мружитися і «ops» – зір. Звідси зрозуміло й сенс цієї патології очей: людина погано бачить предмети, що розташовані на далекій відстані, але добре бачить зблизька (від чого й друга назва – короткозорість).
Цей дефект зору відомий людям давно. Ще Аристотель, а також інші вчені давнини відзначали, що деякі люди, розглядаючи предмети, змушені мружитися й підносити їх близько до очей, що характерно для міопії. Оскільки це захворювання значно знижувало якість життя, люди завжди шукали, як з ним боротися. За роки розвитку людство напрацювало різні методи відновлення зору, проте лише чверть століття тому з'явився найнадійніший спосіб, що дає 100% результат – лазерна корекція зору.
Причини короткозорості легко зрозуміти, якщо згадати, що око людини – складна система, яка має кілька заломлюючих середовищ. Промені світла проходять через них і фокусуються на сітківці. Так люди отримують чітке зображення, просто кажучи, бачать. Якщо мають місце порушення рефракції, то фокусування променів відхиляється від норми. Це може статися внаслідок збільшених (при міопії), зменшених (при далекозорості) розмірів ока або якщо рогівка має неправильну форму (при астигматизмі).
У разі короткозорості промені збираються в фокус перед сітківкою, а до оболонки, що сприймає світло, доходить лише нечітка проєкція. Тому зображення, яке бачить короткозора людина, буде розпливчастим, розмитим і менш яскравим.
Короткозорість пояснюється невідповідністю довжини ока та сили його оптичної системи: що більше невідповідність, то сильніше виражена міопія. Зазвичай у разі такого дефекту зору розмір очного яблука збільшений, форма ока стає подібною до еліпса, а передньозадня вісь подовжується. Ще одна причина, через яку може з'явитися короткозорість – занадто сильна рефракція (заломлююча сила) оптики ока при його нормальному розмірі. Бувають випадки, коли поєднуються обидва ці чинники.
Міопія переважно є генетично схильним захворюванням і може бути діагностована в будь-якому віці. Але найчастіше її виявляють у дітей молодшого та середнього шкільного віку. У підлітків вона прогресує, а після 18–20 років і до 40-річного віку здебільшого стабілізується. Серед факторів ризику, що впливають на виникнення захворювання, можна виділити надмірні зорові навантаження, судинні порушення, нестачу вітамінів, недотримання правил гігієни, неправильну корекцію зору.
Офтальмологи виділяють людей зі слабким, середнім і високим ступенями короткозорості. Всі вони потребують правильного лікування з урахуванням індивідуальних особливостей будови ока й організму людини. Сьогодні серед безлічі методів лікування міопії – лазерна корекція зору, ціна її в Україні та в усьому світі визнана одним з найбільш прогресивних і швидко окупних способів повернення гарного зору. Ця процедура надійна та проста, її рекомендують не тільки звичайним громадянам, а й людям, чиї професії пов'язані з великими навантаженнями: астронавтам, рятувальникам, військовим, спортсменам. Усім, хто хоче вести повноцінний спосіб життя, рекомендується саме лазерна корекція Ціна її буде адекватною можливостям, які вона дасть людині, поготів, що за підрахунками експертів, вартість операції повністю окупається за півтора-два роки.
Лікування міопії
Залежно від ступеня міопії, стану сітківки ока, віку пацієнта та багатьох інших чинників, сучасна офтальмологія пропонує різні методи лікування міопії.
Наприклад, медикаментозне лікування, коли лікар призначає препарати для поліпшення кровообігу в сітківці (ефективно в комплексі з фізіотерапією та спеціальними вправами для очей). Оптична корекція зору – один з найвідоміших і звичних методів, що існують дуже давно. Мова йде про призначення пацієнту окулярів і контактних лінз для корекції зору. Однак для короткозорих людей цей метод має певні незручності, які пов'язані з додатковими пристосуваннями «для очей». Наприклад, окуляри можуть розбитися, запотіти, загубитися в потрібний момент, деяким вони додають психологічного дискомфорту. Контактні лінзи, не дивлячись на їхню естетичність, вимагають правильного догляду і можуть іноді викликати серйозні проблеми з очима. Крім того, їх потрібно регулярно міняти, що сьогодні є досить недешевим задоволенням. Альтернативою може бути ще один метод – лазерна корекція, яка набуває все більшої популярності в світі. Серед її переваг – безпека, прогнозованість, швидкість проведення, безболісність, ефективність. Важливо, що вартість корекції зору виявляється економічно вигідною в перерахунку на витрати, які пов'язані з купівлею лінз, окулярів і супутніх матеріалів. Поготів, що ця процедура робиться один раз і на все життя та забезпечує повноцінний зір. Бувають випадки, коли лазерну корекцію неможливо зробити через протипоказання, наприклад, у разі дуже тонкої рогівки, надто високих ступенів короткозорості, втрати природної здатності ока до акомодації. У цьому випадку застосовується хірургічне лікування: ленсектомія, імплантація факічних лінз, рефракційна заміна кришталика. Розібратися в тому, який метод буде кращим для конкретного пацієнта, зможе тільки лікар-офтальмолог після ретельної діагностики та обстеження. Тому, вивчаючи пропозиції клінік або медичних центрів для корекції зору й вартості послуг, звертайте увагу на репутацію установи, досвід і кваліфікацію лікарів і персоналу, наявність парку сучасного обладнання, умови перебування в клініці, якість сервісу та ставлення до пацієнтів. Пам'ятайте, що коли мова йде про здоров'я, дрібниць не буває.