Лазерна корекція зору і вагітність
Лазерна корекція зору і вагітність
Чи безпечно робити лазерну корекцію зору до вагітності, чи краще перенести цю процедуру на якийсь час після розродження? Чи не стане гіршим зір у жінки після пологів, якщо їй зробили лазерну корекцію до вагітності? Чи можна проводити лазерну корекцію під час вагітності або лактації? Всі ці побоювання виникають у жінок, які готуються в майбутньому стати мамами, або у тих, хто вже перебуває у «цікавому положенні». В цій статті ми намагатимемося дати вичерпні відповіді, які допоможуть прояснити взаємозв'язок між цими досить делікатними питаннями та корекцією зору.
Вагітність і проблеми із зором
Очікування дитини – відповідальний період у житті будь-якої жінки. В цей час відбувається величезна перебудова всього організму майбутньої матері. У вагітної зазвичай збільшується навантаження на серцево-судинну систему, посилюється обмін речовин, змінюється гормональний фон, зростає частота серцевих скорочень, а також показники артеріального та венозного тиску. Зміни не оминають і зорову систему жінки. Якщо перебіг вагітності проходить нормально, всі перераховані вище метаморфози будь-якої серйозної загрози не несуть і практично непомітні. Зовсім інша справа – пологи. Особливо хвилюватися починають ті жінки, зір у яких не в нормі, наприклад, короткозорі. В такому випадку обов'язково потрібно проконсультуватися з лікарем, обстежити загальний стан здоров'я майбутньої мами та зробити огляд очного дна. До речі, під час постановки на облік вагітну завжди обстежують фахівці, зокрема й офтальмолог.
За наявності проблем з очима жінці потрібно буде відвідувати офтальмолога регулярно, кожен триместр вагітності або за приписами лікаря. Зазвичай невеликий ступінь короткозорості проблеми не становить, і жінки, за відсутності інших ускладнень вагітності, можуть народжувати самостійно, без хірургічного втручання. Небезпечною може бути короткозорість середніх та високих ступенів, оскільки в цьому разі часто виникають проблеми з сітківкою. Саме вони, а не короткозорість є головним чинником, через який лікарі рекомендують народжувати за допомогою кесаревого розтину. Тому що фізичне навантаження при пологах іноді може спровокувати відшарування сітківки – найсерйозніше захворювання, яке без оперативної й термінової офтальмологічної допомоги може призвести до незворотних наслідків і сліпоти. Уникнути цього можна, якщо зміцнити сітківку ще в допологовому періоді за допомогою методу лазерної коагуляції.
Чи можна робити лазерну корекцію до пологів
Досить часто жінки цікавляться, чи можна робити лазерну корекцію зору до вагітності, або її проведення краще відтермінувати на пізніший період після пологів. Висновки фахівців, що ґрунтуються на теорії та практичних спостереженнях за пацієнтками, однозначні: жодних обмежень чи заборон на проведення лазерної корекції до пологів немає. Під час цієї процедури за допомогою лазерної установки змінюється форма рогівки, внаслідок чого поліпшується зір.
Змінити результат операції та повернути рогівку в колишній стан ні вагітність, ні пологи вже не зможуть. Домисли щодо протипоказань для жінок, які ще не народжували, виникли через те, що метод радіальної кератотомії (насічки на рогівці), який передував лазерній корекції зору, справді мав суттєві обмеження щодо фізичних навантажень. Сьогодні відновлення зору лазером (лазерна корекція) проводиться без втручання в глибокі шари структури ока. Процедура проводиться тільки на рогівці та не має обмежень щодо фізичних навантажень. Тобто лазерну корекцію зору до вагітності робити можна – вона не вплине на перебіг пологів. Зазвичай у світовій практиці молодим дівчатам дозволено проводити корекцію зору лазером, коли короткозорість припиняє прогресувати.
Лазерна корекція при вагітності та лактації
Якщо жінка вже перебуває у «цікавому положенні», то лазерну корекцію зору робити не можна. Під час вагітності в організмі жінки відбувається гормональна перебудова, змінюється гормональний фон, що викликає певні ризики для загоєння рогівки після операції. Ці чинники є причиною того, чому робити лазерну корекцію зору в період лактації також не рекомендується. Для плода проведення операції небезпеки не несе.
Лазерна корекція зору та пологи природним шляхом
Щодо способу пологів (природним шляхом або кесарів розтин), то рішення про це приймають спільно лікар-гінеколог та офтальмолог (якщо у вагітної мають місце проблеми із зором). Останній оцінює стан очного дна вагітної та сітківку її зорового органа (наприклад, щодо відсутності вогнищ дистрофії). Якщо офтальмолог не знайде порушень сітківки, що буває навіть у разі великих ступенів міопії (наприклад, мінус вісім), протипоказань до природних пологів не буде.
Як планувати вагітність після лазерної корекції зору
Після проведення операції (лазерної корекції) від вагітності краще утриматися хоч б протягом трьох-шести місяців. Ідеальним буде варіант зробити лазерну корекцію не пізніше, ніж за півроку до спланованої вагітності. У будь-якому разі, після процедури лазерної корекції зору прооперованим жінкам обов'язково треба проконсультуватися з офтальмологом, щоб визначитися зі способом родопомочі.
Чи може погіршитися зір після лазерної корекції та пологів
Потрібно розуміти, що вагітність – це стресовий стан жіночого організму. Відповідно, певний ризик, що зір може знизитися, існує. І це не залежить від того, чи була проведена лазерна корекція до вагітності, чи ні. Зазвичай, якщо міопія була стабільною до проведення корекції лазером, то й після природних пологів істотних змін у зорі не має бути. Відвідувати офтальмолога необхідно і після пологів, і після закінчення лактаційного періоду. Візит до нього не завадить як жінкам, які мають вагітність лише в планах, так і тим, хто вже чекає на малюка.
Загальна рекомендація – не боятися лазерної корекції, вартість цієї процедури окупиться за півтора-два роки. Але найцінніше, що ви отримаєте – це можливість спостерігати за вашим малюком, милуватися його ростом і розвитком, не примружуючи очі, спостерігаючи за всіма дрібницями і не втрачаючи милі деталі його обличчя. Адже з гарним зором це стане для вас реальністю.