Штучний кришталик
Штучний кришталик
Кришталик людського ока являє собою не що інше, як природну двоопуклу лінзу, об'єктив, завдяки якому промені світла фокусуються на сітківці, даючи можливість бачити. Мутніючи через різні причини, він втрачає свої функції, і в людини розвивається катаракта, яку потрібно лікувати. Суть операції з видалення катаракти полягає у вилученні помутнілого природного кришталика ока, що «відпрацював своє», з подальшою заміною його на штучний (ІОЛ). Цілком закономірно у пацієнтів виникає безліч питань не тільки щодо операції, а й щодо того, наскільки безпечно це робити, чи не відторгне організм лінзу, якому штучному кришталику віддати перевагу, яким буде результат і від чого він залежить. У цій статті ми розглянемо деякі аспекти найпоширеніших питань – штучний кришталик ціна, його різновиди і особливості.
Еволюція штучного кришталика
Штучний кришталик (інакше його називають інтраокулярна лінза, ІОЛ) сміливо можна назвати одним з найважливіших досягнень офтальмології. Завдяки його винаходу пацієнти з катарактою отримали можливість знову добре бачити без лінз або окулярів з дуже товстими скельцями. Перші штучні кришталики з'явилися в середині минулого століття і були зовсім недосконалими. Через десятиліття, під впливом розвитку науки і технологій, жорсткі штучні кришталики, матеріали для них, методики їх імплантації зазнали суттєвих трансформацій. Сучасна ІОЛ являє собою м'яку гнучку лінзу, яка імплантується в око людини замість помутнілого кришталика при видаленні катаракти Ціна і модель кришталика – сьогодні їх в світі розроблено безліч – залежить від різних чинників. Адже провідні компанії-виробники пропонують штучні лінзи з урахуванням величезної кількості нюансів.
Кришталик ока ціна
Кришталик для ока та його ціна залежать як від бренду-виробника, так і від особливостей самої лінзи. Зазвичай лікар спільно з пацієнтом підбирає лінзу ще на передопераційному етапі. Водночас враховуються індивідуальні особливості ока (анатомічні й оптичні). Обов'язково беруться до уваги спосіб життя та побажання людини, її потреби, необхідність, яка пов'язана з професією. Наприклад, комусь важливо мати гарний зір вдалину, бо треба керувати автомобілем, або людина захоплюється полюванням, риболовлею, збиранням грибів. В такому разі підбирають відповідну лінзу, яка дозволить добре бачити без окулярів, коли потрібно дивитися вдалину. У протилежному випадку, якщо є необхідність у виконанні різної дрібної роботи (вишивання, в'язання, читання, робота за комп'ютером, листування), перевагу віддають лінзі, яка дасть можливість добре бачити зблизька.
Щоб дивитися вдалину, такому пацієнтові, швидше за все, знадобляться окуляри. Безумовно, існує універсальний, найбільш прогресивний і сучасний варіант лінз, які дозволяють повністю обійтися без окулярів. Однак такі лінзи мають один «мінус» – досить високу ціну, і тому їхнім обмеженням можуть стати фінансові можливості. Всі ці аспекти необхідно враховувати, оскільки саме особливості кришталика, якість і його ціна істотно впливають на результат лікування катаракти і вартість операції.
Особливості ІОЛ
Сьогодні інтраокулярні лінзи (кришталики) роблять зі спеціального полімерного матеріалу, наприклад, акрилу. Крім еластичності, вони характеризуються високою міцністю і довговічністю. Не варто побоюватися й того, що організм сприйме кришталик як чужорідне тіло – матеріали, з яких виробляють сучасні ІОЛ, зазвичай біосумісні з тканинами ока, гіпоалергенні, а їх відторгнення практично виключено. Тому змінювати в майбутньому штучний кришталик не доведеться – операцію катаракти, незалежно від ціни, роблять один раз і на все життя.
Кришталики розрізняються за оптичними характеристиками, які підбираються індивідуально для кожного пацієнта. Деякі моделі ІОЛ сьогодні забезпечені «жовтим фільтром», дія якого подібна до захисних властивостей природного кришталика, що захищає очі від шкідливого впливу ультрафіолету.
Серед найбільш популярних і добре зарекомендованих моделей штучних лінз, які використовуються в практиці провідними світовими клініками, можна виділити наступні:
- IOL Acrysof® Single-Piece (Alcon, США)
Модель являє собою моноблочну лінзу, оптична частина й опорні елементи якої виконані з гідрофобного акрилу AcrySof. Він довів свою безпеку та ефективність: понад сорок мільйонів імплантованих в світі лінз виготовлені саме з нього. Цей матеріал не викликає алергії, він біосумісний з тканинами ока, а період звикання до такої лінзі є мінімальним. У разі установки цієї моделі дуже малий ризик її відторгнення та виникнення вторинної катаракти. Така лінза виключає інфікування, адже завдяки вдосконаленій технології вона вводиться безпосередньо з інжектора (одноразового інструменту).
- AcrySof®3-Piece IOL (Alcon, США)
Інтраокулярна трьохкомпонентна лінза, яка дозволяє отримати максимальну та стабільну гостроту зору відразу після операції. Виготовлена з двох матеріалів: гідрофобного акрилу (основна оптична частина) і поліметилметакрилату (опорні елементи). Завдяки акрилу імплантація такої лінзи є малотравматичною (установка лінзи проводиться з мінімальним розрізом ока), а також знижений ризик виникнення вторинної катаракти.
- IOL Acrysof® Natural IQ (Alcon, США )
Унікальна й ефективна модель, яка втілила в собі новітні технології. Її асферична оптика допомагає не тільки істотно поліпшити гостроту зору, а й підвищити його якість (яскравість, чіткість зображення, контрастність). Жовтий оптичний фільтр охоронятиме сітчасту оболонку ока від шкідливого «синього» спектру світла і від розвитку макулодистрофії. Ця лінза моноблочна, що виключає її відторгнення організмом (біосумісна з тканинами ока). У разі імплантації лінзи цього типу забезпечується стабільність гостроти зору за будь-якого ступеня освітленості об'єктів.
- AcrySof® IQ Toric Natural IOL (Alcon, США)
Ця гнучка лінза – оптимальний варіант поєднання функціональності, якості та ціни. Унікальна моноблочна конструкція моделі добре сприймається організмом (біосумісна), а також допомагає зменшити й навіть повністю відкоригувати астигматизм рогівки. У разі установки такого кришталика можна поліпшити зір вдалину, який не піддається коригуванню, без необхідності носити окуляри чи контактні лінзи.
- IOL Acrysof® RESTOR Natural IQ ( Alcon, США)
Одна з найпопулярніших лінз. Ця модель визнана провідними офтальмохірургами світу найякіснішим і найнадійнішим варіантом серед ІОЛ для лікування катаракти та пресбіопії. Лінза є мультифокальною (заломлює промені в більш ніж одній фокусній точці), а головна її особливість – можливість у разі її установки добре бачити як удалину, так і зблизька без корекції окулярами. Така псевдоакомодація досягається завдяки спеціальній дифракційній будові оптики лінзи. Модель є біосумісною з тканинами ока (не відторгається організмом).
- AcrySof® IQ ART IOL ( Alcon, США)
Цей штучний кришталик отримує відмінні відгуки з боку пацієнтів. Установка такої лінзи, в порівнянні з іншими моделями, забезпечує найкращу якість зображення і максимальну гостроту зору з повним спектром (вдалину, зблизька, на середній відстані). Головною особливістю цього типу лінз є можливість одночасної корекції вікової далекозорості (пресбіопія) та рогівкового астигматизму. Лінза має кілька точок фокусу (мультифокальна).
- AcrySof® IQ PanOptix®
Ця лінза є найсучаснішою розробкою компанії Alcon – дозволяє бачити зблизька, на проміжній відстані та вдалину – отримати зір як в молодому віці.
ІОЛ AcrySof® IQ PanOptix® дозволяє здійснювати корекцію пресбіопії,,дотримуючись сучасних стандартів оптичної технології ENLIGHTEN:
- оптимізує розподіл світла;
- забезпечує комфортніший діапазон зору;
- зменшує залежність показників від ширини зіниці;
- поєднує в собі всі кращі якості попередніх моделей ІОЛ – допомагає пацієнтам бачити на різних відстанях.
- IOL US Optics модель: SL-902 с желтым фильтром (Украина)
Бюджетний варіант лінзи вітчизняного виробництва. Модель повністю виконана з м'якого матеріалу. Імплантується через такий самий мінімальний розріз, як і лінзи Acrysof®. До мінусів моделі можна віднести нестабільність оптики в деяких випадках, а також більший ризик виникнення вторинної катаракти в порівнянні з лінзами Acrysof®.
- Трифокальна IOL LISA tri 839 MP (Carl Zeiss, Німеччина)
Асферична лінза, яка призначається у разі особливих показань, наприклад, при дуже сильних ступенях зниження зору. Зокрема, її рекомендують використовувати при короткозорості (близько -20 D), далекозорості (+10 D), астигматизмі (3-4 D). У цій модифікації представлений широкий діоптрійний ряд, зокрема для корекції астигматизму. Забезпечує ідеальне оптичне зображення з мінімальним світлорозсіюванням і високою контрастністю. Унікальний дизайн поверхні практично виключає відблиски. Гідрофобний матеріал є біосумісним з тканинами ока, що виключає відторгнення лінзи. Дозволяє добре бачити вдалину, зблизька й на середніх відстанях
- Трифокальная IOL LISA tri toric 939 MP ( Carl Zeiss, Німеччина)
Модель оснащена жовтим оптичним фільтром, який мінімізує негативний вплив ультрафіолетових променів на сітківку ока. Ставиться за особливими медичними показаннями, наприклад, у разі високих ступенів короткозорості (близько -20 D), далекозорості (10+ D), астигматизму (3-4 D). Оптимізована асферична оптика забезпечує гарну різкість і високу контрастність зображення, виключає відблиски, допомагає створити максимально гострий зір на різних відстанях (зблизька, вдалину, на проміжних відстанях). .Ліна такого типу встановлюється через мінімальний розріз, що робить операцію малотравматичною. Повністю біосумісна з тканинами ока (не відторгається організмом).