Вітректомія
Вітректомія
Вітректомія або видалення склоподібного тіла ока – це різновид одного з найбідьш складних напрямів сучасної офтальмології – вітреоретинального втручання.
Цей вид операцій вважається віртуозною роботою і «вищим пілотажем» хірургії ока, де встановлені неймовірно високі критерії щодо досвіду та кваліфікації офтальмохірурга, а також підвищені вимоги до обладнання. Це пов'язано як з тяжкістю захворювань і різноманіттям їх причин, так і зі складністю лікування.
Вітректомія з імплантацією ІОЛ (інтраокулярних лінз) при катаракті
Вітректомію сьогодні в Україні виконують лише деякі офтальмохірурги, що цілком пояснюється складністю проведення таких операцій, зокрема, точністю й тонкістю виконання всіх маніпуляцій, які можна порівняти з ювелірною роботою. Адже сітківка є основою зорового апарату ока, пошкодження якого або неправильний підхід до його лікування можуть стати причиною незворотної втрати зору.
Вітректомія показана при посттравматичних змінах очей, відшаруванні сітківки або її судинних захворюваннях, макулярному розриві, гемофтальмі, діабетичній ретинопатії, епіретинальному фіброзі.
Необхідність в таких операціях обумовлена різними обставинами, і кожен випадок індивідуальний. Склоподібне тіло мутніє внаслідок різних причин, наприклад, через крововиливи, запальні реакції організму. Воно може змінювати свою структуру з віком, стискатися, ніби всихати. А оскільки в певних місцях воно прикріплене до сітківки, може з'явитися її натяг й утворитися розриви, що викличе відшарування сітківки. Хірургічне втручання передбачає видалення такого склоподібного тіла з подальшим поверненням сітківки на місце в разі її відшарування. До помутніння склоподібного тіла, незалежно від віку, можуть призвести багато хвороб, серед яких цукровий діабет, гіпертонія, травми, запальні захворювання очей (задні увеїти), відшарування сітківки. Робиться це за показаннями, а визначити проблему зможе лише лікар, який за допомогою спеціального обладнання діагностує стан глибоких середовищ ока. Катаракту, симптоми якої добре відомі, не завжди можна визначити самостійно – діагностувати захворювання може тільки лікар. Особливо, якщо мова йде не про зрілу катаракту, а про ранні стадії хвороби. Питання щодо проведення вітректомії, як і операції з видалення катаракти, вирішується індивідуально, а ціна буде залежати від низки чинників, зокрема, від стану захворювання і ступеня його занедбаності.
Відшарування сітківки. Лікування
Відшарування сітківки – одне з найсерйозніших захворювань очей, що вимагає виключно хірургічного втручання: проведення вітректомії. Своєчасно непрооперована сітківка спричиняє безліч ускладнень і навіть може призвести до сліпоти.
Серед основних причин розвитку відшарування сітківки ока – натяги з боку склоподібного тіла (якщо воно видозмінюється) і розрив сітківки. Викликати їх можуть травми зорового органу, порушення живлення сітківки та її дистрофія (витончення). При такому захворюванні, як діабетична ретинопатія, можливо відшарування сітківки через її натяг (без розривів).
Характерні для відшарування сітківки симптоми: зниження гостроти зору, виникнення перед очима пелени або темної плями, які неможливо усунути краплями або промиваннями, раптова поява «спалахів»/«іскор» в очах, спотворення ліній, предметів і їх фрагментів, випадання частини поля зору (залежить від розташування ураженої ділянки сітківки). Всі ці фактори – привід для негайного відвідування офтальмолога. Водночас важливо пам'ятати, що при відшаруванні сітківки її лікування – безальтернативна мікрохірургія ока, вітректомія, в ході якої видаляється склоподібне тіло та сітківці повертається її анатомічне положення. І що швидше буде проведена операція з відновлення зору, то кращим буде її результат.
Оскільки це захворювання є серйозною загрозою здоров'ю, тягнути при відшаруванні сітківки з операцією категорично не можна. На занедбаній стадії захворювання прогноз не завжди позитивний, і навіть відмінно проведена операція може не дати результату. Тому при відшаруванні сітківки лікування має бути своєчасним, адже ціна питання – ваш зір і, відповідно, якість життя.